(49ο Γυμνάσιο Αθήνας)

Το σχολικό έτος 2006-2007 ξεκινήσαμε, σε συνεργασία με δύο σχολεία του εξωτερικού, ένα eTwinning project εξάμηνης διάρκειας. Αφού περάσαμε  τη φάση της έγκρισης αρχίσαμε με πολύ όρεξη και ενθουσιασμό κάτι εντελώς καινούριο για μας αλλά και για τα δεδομένα του σχολείου. Αν και άπειροι τελικά δεν τα πήγαμε κι άσχημα. Η ομάδα των παιδιών του σχολείου μας, που ασχολήθηκε με τη συλλογή υλικού σε ηλεκτρονική και έντυπη μορφή συγκροτήθηκε από μαθητές της Β' τάξης. Στο τέλος της χρονιάς οι εργασίες και των τριών σχολείων γράφτηκαν σε CD και μοιράστηκαν στα παιδιά και στους διευθυντές των σχολείων. Από αυτή την πρώτη μας συνεργασία με σχολεία του εξωτερικού αποκομίσαμε πολλές εμπειρίες, κίνητρα για το μέλλον αλλά και ετικέτα ποιότητας από την Eλληνική Eπιτροπή Yποστήριξης του eTwinning, μια πρωτίστως ηθική επιβράβευση για τους μαθητές μας που με πολύ φτωχά μέσα και πιεσμένο ωράριο μπόρεσαν και απέδωσαν όσο καλύτερα μπορούσαν στην πρώτη επαφή τους με το δίκτυο ηλεκτρονικής συνεργασίας των ευρωπαϊκών σχολείων και που απ' ότι φαίνεται φάνηκαν αντάξιοι των περιστάσεων. Μπράβο στα παιδιά!
Επίσης το συγκεκριμένο έργο κρίθηκε άξιο να λάβει και την Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας, γεγονός που αποτελεί διπλή τιμή για τους μαθητές μας.

L’année scolaire 2006-2007 on a commencé, en collaboration avec deux écoles européennes, un projet eTwinning dont la durée était un semestre. Après avoir reçu l’ autorisation on a ébauché le projet pleins d’ enthousiasme, bien qu’ on n’ait pas eu d’expérience puisque c’était la première fois que notre école essayait de réaliser un projet, on pourrait dire que les résultats étaient satisfaisants bien qu’on ait affronté pas mal de difficultés.
Une quinzaine d’ élèves de la deuxième du collège s’ est occupé de la collection des documents électroniques, des brochures, des rubriques. A la fin de l’ année scolaire on a crée un CD avec les productions des trois écoles, lequel a été distribué aux élèves et aux directeurs des trois écoles.
Cette première collaboration pleine d’expériences nous a donné envie de continuer car elle a motivé nos élèves et même temps on a reçu l’étiquette de qualité par le Comité grec d’ action de eTwinning . Ce prix d’ excellence a contribué surtout au soutien moral de nos élèves, les quels malgré les difficultés qu’ ils ont eues avec ce premier contact électronique ils ont bien pu arriver à leur but. On les félicite encore une fois.

Τα σχολεία με τα οποία συνεργαστήκαμε είναι τα εξής:

Σχολείο - École Χώρα - Pays Website
Kilchuimen Academy Σκωτία - Fort Augustus www.kilchuimenacademy.highland.sch.uk
ITC Rosa Luxemburg Ιταλία-Τορίνο www.luxemburg.it

Το Έργο - Le Projet:ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ - NOS TRADITIONS ET LA VIE QUOTIDIENNE

Εργασίες ανά σχολείο και ανά θέμα

Θέμα - Sujet Σχολείο - École
  49ο Γυμνάσιο Αθήνας Kilchuimen Academy ITC Rosa Luxemburg
Χριστούγεννα - Noël Fêtes de Noël en Grèce

La fête au collège / St. Sylvestre/ Noël en Ecosse

Fêtes et traditions Italiennes - Turinoises de Noël / Lumières d' artiste
Επιλέξτε γλώσσα: Γαλλικά - Français Ελληνικά - Grec Επιλέξτε γλώσσα: Γαλλικά - Français Ελληνικά - Grec Επιλέξτε γλώσσα: Γαλλικά - Français Ελληνικά - Grec