Η μέρα της κόκκινης μύτης

(Kilchuimen Academy) - Μετάφραση από τα γαλλικά: Τώλη Μαρία

Αυτή τη χρονιά «η ημέρα της κόκκινης μύτης» είναι την Παρασκευή 16 Μαρτίου. Είναι ένα εθνικό γεγονός στην Αγγλία, στη Σκοτία, στη χώρα Galles και στην Βόρια Ιρλανδία για να συγκεντρώσουν πολλά λεφτά.

Η μύτη του κλόουν, είναι το γέλιο και η χαρά. Υπογράφει τον αγώνα ενάντια στη φτώχεια που περιβάλλει τον κόσμο στη χώρα μας αλλά και ευρύτερα τα παιδιά και τους ενήλικες στη Αφρική.

Αυτή τη ημέρα οι μαθητές δεν έχουν την ανάγκη να φορέσουν στη στολή με την οποία πηγαίνουν στο κολέγιο. Αλλά πρέπει να πληρώσουν ένα ποσό χρημάτων για αυτό το προνόμιο, το οποίο κοστίζει όσο μία λίρα . Φοράνε επίσης οι κόκκινες μύτες του κλόουν, είναι αστείο.

Την Παραμονή, δηλαδή 15 Μαρτίου υπάρχει μια disco στο κολέγιο. Οι μαθητές της τέταρτης οργανώνουν μια βραδιά με μουσική . Υπάρχουν μαθητές που παίζουν ηλεκτρική κιθάρα, ντράμς και πιάνο και τα κορίτσια που τραγουδούν. Στο κολέγιο υπάρχουν δύο χορωδίες.

Η disco αρχίζει στις επτά και τελειώνει στις δέκα και μισή. Δεν είναι μόνο μια disco αλλά ένας χορός μεταμφιεσμένων. Οι μαθητές μεταμφιέζονται, χορεύουν και αστειεύονται μαζί. Στο διάλειμμα αγοράζουν πατατάκια και λεμονάδα.

Το εισιτήριο κοστίζει τρεις λίρες. Είναι αρκετά ακριβό, αλλά τα λεφτά είναι για τα παιδιά στην Αφρική.

Το βράδυ υπάρχουν πολλές κωμικές εκπομπές στην τηλεόραση. Πολλοί διάσημοι χαρακτήρες συμμετέχουν και ο στόχος είναι να κινητοποιήσει τους θεατές να δώσουν χρήματα.

Η ιστορία της ημέρας της κόκκινης μύτης

Το 1985 υπήρξε ένας μεγάλος λιμός στην Αιθιοπία. Ήταν μια καταστροφή. Η τηλεόραση έδειχνε φωτογραφίες των παιδιών και των ενηλίκων που είχαν πεθάνει από λιμό. Πώς να τους βοηθήσουν; Βρετανικοί καλλιτέχνες, διάσημοι άνθρωποι όπως ο Mr. Bean, είχαν μια ιδέα.

Οι Αφρικανοί είχαν την ανάγκη της βοήθειας και χρημάτων. Οι Βρεττανοί αγγαπούν το γέλιο και τη διασκέδαση. Η λύση ήταν ένα φεστιβάλ και για αυτό οι Βρετανοί έπρεπε να πληρώσουν πολλά λεφτά.

Επομένως οι καλλιτέχνες έχουν εφεύρει την κόκκινη μύτη.

Επιστροφή - Back