Η ΓΙΟΡΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
(Kilchuimen Academy- Μεταφρασμένο από τους μαθητές: Τέγου Ιωάννη, Ρουσιώτη Χριστιάννα, Ροντογιάννη Χρύσα. Επιμέλεια κ. Μ. Παπαγεωργίου )

Τα τραγούδια των Χριστουγέννων "Christmas Carols"

Την τελευταία βδομάδα πριν τα Χριστούγεννα επισκεφθήκαμε έναν οίκο ευγηρίας για να τραγουδήσουμε τραγούδια και ύμνους των Χριστουγέννων για να δώσουμε χαρά στους ανθρώπους αυτούς .Είναι παράδοση στη Σκοτία. Κάθε χρόνο υπάρχουν μικρές χορωδίες στην πόλη, στην κεντρική πλατεία ή στα σούπερμαρκετ οι οποίες τραγουδούν και προσφέρουν τα χρήματα σε μια οργάνωση αλληλεγγύης .
Το πιο γνωστό μας τραγούδι είναι το
"Jingle Bells" ( "Vive le ven" στα γαλλικά ) αλλά μας αρέσουν και τα αμερικάνικα που ηχογραφήσαμε για σας

Η γιορτή στο γυμνάσιο

Είναι παράδοση όλοι οι μαθητές στη Σκοτία να κάνουν μία γιορτή πριν τα Χριστούγεννα. Καθώς το γυμνάσιό μας είναι πολύ μικρό όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές είναι καλεσμένοι και η γιορτή είναι στις 19 Δεκεμβρίου.
Είναι οι μαθητές ηλικίας 17-18 χρονών οι οποίοι αναλαμβάνουν όλες τις προετοιμασίες. Αυτοί διακόσμησαν την αίθουσα, έγραψαν τις προσκλήσεις και οργάνωσαν τον μπουφέ. Αυτοί επίσης οργάνωσαν την μπάντα που θα παίξει.
Αυτή τη χρονιά για πρώτη φορά, οι μαθητές από 17-18 χρονών θα φτάσουν με λιμουζίνα εκείνη τη βραδιά.

Τα κορίτσια

Πολλά κορίτσια αγόρασαν ένα καινούριο φόρεμα πολύ κομψό για τη γιορτή.
Τα φορέματα που αγαπάμε :
Ανάλαφρα, ένα ωραίο φόρεμα που θυμίζει ροκ εν ρολ, με κόκκινη ή άσπρη μίνι φούστα με βολάν,
ένα φόρεμα κεντημένο με πέρλες και παγέτες, μια εσάρπα κομψή και άνετη, μια μπλούζα στολισμένη με πέτρες, ένα φόρεμα με ντεκολτέ μπροστά και στη πλάτη.

Τα αγόρια

Πολλά αγόρια φόρεσαν το παραδοσιακό σκοτσέζικο κουστούμι, το κιλτ. Κάποιοι φόρεσαν το κιλτ του πατέρα τους, του θείου ή του ξαδέλφου αλλά και κάποιοι άλλοι οι οποίοι νοίκιασαν το κιλτ ειδικά για τη γιορτή.

Η μουσική και ο χορός
Για το πρώτο μέρος της βραδιάς μια μπάντα έπαιζε σκοτσέζικη μουσική κι εμείς χορέψαμε ομαδικούς παραδοσιακούς χορούς. Είναι ομαδικοί χοροί και διασκεδάζαμε καλά.
Μετά από ένα διάλειμμα για φαγητό και ποτό υπήρχε μια μαθητική ορχήστρα « ροκ εν ρολ » που έπαιζε μουσική.
Ήταν μια γιορτή θαυμάσια, όλος ο κόσμος διασκέδασε πολύ.

St.Sylvestre                                    Επιστροφή - Back