Περιεχόμενα
Ιστορία του σχολείου Σημερινή κατάσταση Γονείς και κηδεμόνες Οδηγός καλής σχολικής συμπεριφοράς Ωράριο Λειτουργίας του σχολείου και ώρες που μπορείτε να βρείτε τους καθηγητές

Ιστορία

Το 49ο Γυμνάσιο Αθήνας ιδρύθηκε το 1978 και μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '80 στεγαζόταν στα μάλλον ανεπαρκή κτίρια της σχολής "Ήφαιστος"  μερικά τετράγωνα μακριά από τη σημερινή του θέση. Κατόπιν μετακόμισε στο σημερινό κτίριο όπου όμως συστεγαζόταν για κάποια χρόνια με το Λύκειο και ως εκ τούτου λειτουργούσε σε εναλλακτική βάρδια, πρωί - απόγευμα. Κάποια στιγμή, επιτέλους, το Λύκειο απέκτησε δικό του κτίριο και φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση.
Το κτίριο του σχολείου μας, είναι σχετικά σύγχρονο, και αρκετά καλοδιατηρημένο, αν και με κάποιες σοβαρές κατασκευαστικές αβλεψίες. Για παράδειγμα δεν υπήρξε πρόβλεψη ούτε για Εργαστήρια (Πληροφορικής - Τεχνολογίας και Φυσικής-Χημείας) ούτε για αίθουσες Ξένων Γλωσσών ή για Σχολική Βιβλιοθήκη.
Το σχολείο βρίσκεται  στην οδό Τσούντα κοντά στον σταθμό του ηλεκτρικού "Αγ. Ελευθέριος" στα Πατήσια. Ο αριθμός των τμημάτων όλα αυτά τα χρόνια λειτουργίας του σχολείου δεν ήταν σταθερός. Υπήρξε περίοδος που το σχολείο είχε έντεκα τμήματα όπως υπήρξε και περίοδος που λειτουργούσαν οκτώ τμήματα.

Σημερινή κατάσταση

Στο Γυμνάσιό μας λειτουργούν εννέα τμήματα, τρία στην  Α', τρία στην Β' και τρία στην Γ' γυμνασίου. Διδάσκονται τρεις ξένες γλώσσες: Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά. Διδάσκονται ακόμα τα μαθήματα της Πληροφορικής (από το 2002) και της Τεχνολογίας.
    Υπάρχουν εργαστήρια Φυσικής - Χημείας και
Πληροφορικής καθώς και Αίθουσα Ξένων Γλωσσών η οποία προκύπτει από τον (όχι μόνιμο) χωρισμό της Αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων στα δύο. Η Αίθουσα Ξένων Γλωσσών διαθέτει αρκετά οπτικοακουστικά μέσα (βιντεοπροβολέα, cd-player, dvd-player κλπ) και έναν υπολογιστή με σύνδεση στο Διαδίκτυο, τα οποία συμπληρώνουν και  βελτιώνουν τη διδασκαλία των ξένων γλωσσών σε μεγάλο βαθμό.
    Σε δύο από τις αίθουσες τοποθετήθηκαν από τη σχολική χρονιά 2014-2015 Διαδραστικοί Πίνακες.    Διαδραστικός Πίνακας υπάρχει επίσης στο Εργαστήριο Πληροφορικής.
    Την σχολική χρονιά 2016-17, το εργαστήριο Φυσικής - Χημείας απέκτησε βιντεοπροβολέα, υπολογιστή και συνδεση στο Διαδίκτυο.

Στο σχολείο λειτουργεί Δανειστική Βιβλιοθήκη για μαθητές και εκπαιδευτικούς, η οποία όμως λόγω έλλειψης αιθουσών φιλοξενείται στο Γραφείο καθηγητών. Ο πλήρης κατάλογος των βιβλίων προς δανεισμό είναι στη διάθεσή σας, με ένα απλό κλικ εδώ.

Γονείς και Κηδεμόνες:

Πίσω στα Περιεχόμενα

Οδηγός καλής σχολικής συμπεριφοράς:  με πληροφορίες και για απουσίες, ωρολόγιο πρόγραμμα κλπ. Για να τον δείτε κάντε κλικ εδώ

Πίσω στα Περιεχόμενα

Ώρες που δέχονται γονείς και κηδεμόνες οι καθηγητές: εδώ

Ωράριο Λειτουργίας σχολείου:

1η Ώρα 8:15 - 9:00