Εφαρμογή εφέ με το Photofiltre

Το Photofiltre είναι ένα ελεύθερο (freeware) λογισμικό επεξεργασίας εικόνας το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε στον υπολογιστή σας από το επίσημο site του κάνοντας κλικ εδώ.

Αν και προορίζεται για ερασιτεχνική χρήση προσφέρει αρκετές δυνατότητες και  επιλογές στο χρήστη και ενδείκνυται για κάποιον που θέλει να πειραματιστεί με την επεξεργασία εικόνας δίχως να ξοδέψει χρήμα και (πολύ) χρόνο διαβάζοντας ογκώδη εγχειρίδια χρήσεων.
Παρακινούμε λοιπόν τους μαθητές περά από την πρώτη επαφή που έχουν στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου με την επεξεργασία εικόνας, να κατεβάσουν αυτό ή κάποιο άλλο αντίστοιχο λογισμικό, να αφήσουν ελεύθερη τη φαντασία τους και να εκφράσουν τη δημιουργικότητά τους.
Παρακάτω δίνονται μερικά παραδείγματα για το πώς μπορούμε να εφαρμόσουμε κάποια εφέ στις φωτογραφίες μας. Φυσικά όσο περισσότερο πειραματίζεται κάποιος με τις δυνατότητες του Photofiltre, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχει.

Εφέ: Adjust - Duotone, color1: καφέ, color2: κίτρινο, threshold: 110
Εφέ: Adjust - autocontrast και Filter - Color- revive colors Εφέ: Filter - Visual effect - Radial blur

Αρχική φωτογραφία

Εφέ: Filter - Stylize - Puzzle. Χρώμα διαλέγουμε άσπρο και width 2 ή 3. Pieces size: 80 pixels και το Relief επιλεγμένο. Αφού τυπώσουμε την εικόνα, την κολλάμε σε ένα χαρτόνι, κόβουμε με ένα ψαλίδι τα κομμάτια και έχουμε δημιουργήσει ένα παζλ!

Εφέ: Filter - Sharpen και Filter - Color -Revive colors

Εφέ: Filter - Artistic - Oil bsed paint