Αποκατάσταση (Restoring) παλιάς φωτογραφίας με το Photofiltre

Το Photofiltre είναι ένα ελεύθερο (freeware) λογισμικό επεξεργασίας εικόνας το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε στον υπολογιστή σας από το επίσημο site του κάνοντας κλικ εδώ.

Αν και προορίζεται για ερασιτεχνική χρήση προσφέρει αρκετές δυνατότητες και  επιλογές στο χρήστη και ενδείκνυται για κάποιον που θέλει να πειραματιστεί με την επεξεργασία εικόνας δίχως να ξοδέψει χρήμα και (πολύ) χρόνο διαβάζοντας ογκώδη εγχειρίδια χρήσεων.
Παρακινούμε λοιπόν τους μαθητές περά από την πρώτη επαφή που έχουν στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου με την επεξεργασία εικόνας, να κατεβάσουν αυτό ή κάποιο άλλο αντίστοιχο λογισμικό, να αφήσουν ελεύθερη τη φαντασία τους και να εκφράσουν τη δημιουργικότητά τους.
Παρακάτω δίνεται ένα παράδειγμα για το πώς μπορούμε να αποκαταστήσουμε μια παλιά ξεθωριασμένη ασπρόμαυρη φωτογραφία, αφαιρώντας τους λεκέδες και διορθώνοντας τον έντονο "κόκκο" που παρουσιάζει, λόγω της αλλοίωσης του χαρτιού της.

Η αρχική φωτογραφία

Η τελική μορφή μετά την επεξεργασία

Βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε

1. Image - Mode - RGB color

2. Adjust - Autocontrast

3. Filter - Noise - Dust reduction - Radius - High, Threshold 0 (δύο φορές)

4. Filter - Sharpen

5. Adjust - Auto contrast

6. Από τη δεξιά εργαλειοθήκη επιλέγουμε τη σφραγίδα (cloning tool) και κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Ctrl κάνουμε κλικ λίγο πιο πάνω από τη μαύρη κηλίδα που βρίσκεται στ' αριστερά του προσώπου. Στη συνέχεια αφήνουμε το Ctrl, κάνουμε κλικ πάνω στην κηλίδα και με πατημένο το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού κινούμε λίγο το ποντίκι μέχρι να εξαφανιστεί η κηλίδα.

7. Adjust - Contrast - 36%

Τέλος, αν θέλουμε, μπορούμε να πειραματιστούμε με

Filter - Sepia ή  Adjust - Hue variation

δίνοντας κάποιο χρωματικό τόνο στην ασπρόμαυρη φωτογραφία μας.

Φυσικά μπορεί κάποιος να ανακαλύψει και μια μέθοδο με λιγότερα βήματα και καλύτερα αποτελέσματα.

Τι περιμένετε λοιπόν; Όλο και κάποια παλιά ξεθωριασμένη φωτογραφία θα έχετε ξεχασμένη σε κάποιο συρτάρι που περιμένει υπομονετικά από σας να της δώσετε την παλιά της λάμψη!

Σας ευχόμαστε καλή επιτυχία