Ημερολόγιο Καταστρώματος 2021-2022

31-05-2022 Αναρτήθηκαν κάποιες νέες σημειώσεις στην Ενότητα "Υλικό" - "Μαθηματικά" για τους μαθητές της Α' Γυμνασίου.

27-05-2022 Στην ενότητα "Δράσεις" της αρχικής σελίδας προστέθηκε κάμποσο νέο υλικό!

06-05-2022 Ψηφιοποιήθηκε το παράδειγμα της σελ. 153 του σχολικού βιβλίου Πληροφορικής και εμπλουτίστηκε, ώστε οι μαθητές της Β' Γυμνασίου να πειραματιστούν με την χρήση συναρτήσεων αλλά και την έννοια της ταξινόμησης στα Υπολογιστικά Φύλλα.

26-04-2022 Ακολουθώντας την διαδρομή "Υλικό - Πληροφορική - Σημειώσεις και Ασκήσεις" μπορείτε να δείτε μια   Διαδραστική παρουσίαση της ιστορίας του συμβόλου @ που χρησιμοποιείται στις διευθύνσεις του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Η παρουσίαση περιλαμβάνει  Ιστορικά στοιχεία - Πληροφορίες - Quiz κ.α. Η παρουσίαση έγινε σε συνεργασία με την συνάδελφο Φανίου Ζωή, καθηγήτρια Πληροφορικής στο 59ο Γυμνάσιο Αθήνας και απευθύνεται σε κυρίως σε μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

02-04-2022  Ακολουθώντας την διαδρομή "Υλικό - Πληροφορική - Σημειώσεις και Ασκήσεις" μπορείτε να δείτε μια Παρουσίαση για το μάθημα της Πληροφορικής στην Γ΄ Γυμνασίου σχετικά με την   Επίλυση Προβλήματος με χρήση μεταβλητών - Μελέτη - Δημιουργία Αλγορίθμου - Υλοποίηση κώδικά σε LOGO - Ερωτήσεις κατανόησης - Επεκτάσεις.

27-03-2022 Ακολουθώντας την διαδρομή "Υλικό - Χημεία " μπορείτε να δείτε νέο πλούσιο υλικό που ανέβηκε από τον κ. Χάρη Περακάκη για την Χημεία της Γ' Γυμνασίου.

23-03-2022 Ακολουθώντας την διαδρομή "Υλικό - Πληροφορική - Σημειώσεις και Ασκήσεις" μπορείτε να δείτε μια Παρουσίαση για το μάθημα της Πληροφορικής στην Β΄ Γυμνασίου σχετικά με τα Δίκτυα Υπολογιστών. Η παρουσίαση περιλαμβάνει και Quiz καθώς και Θέματα για συζήτηση.

28-02-2022 Ανέβηκε πλούσιο υλικό στην Φυσική για την Α΄ Γυμνασίου δημιουργημένο από τον κ. Χάρη Περακάκη.

12-02-2022  Το Εργαστήριο Πληροφορικής - Μια συλλογή κειμένων από μαθητές του Α1 και του Α2 οι οποίοι αποτυπώνουν τις πρώτες εντυπώσεις τους από το Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας.

11-02-2022 Γνωριμία με το Υλικό του υπολογιστή  Παρουσίαση σε PowerPoint (Α΄ Γυμνασίου)

10-11-2021 Αναρτήθηκαν οι ώρες που μπορούν να επικοινωνήσουν οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

9-10-2021   Η ενημέρωση της ενότητας "Καθηγητές" συνεχίζεται. Ακόμα δεν έχουν κλείσει όλα τα κενά σε διδακτικό προσωπικό αλλά είμαστε κοντά πλέον.

10-09-2021  Ενημερώθηκε εν μέρει η ενότητα "Καθηγητές" με το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2020-2021 και επικαιροποιήθηκαν κάποια στοιχεία όπως ο αριθμός των τμημάτων  του σχολείου αλλά και κάποιες άλλες αλλαγές σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά. Εν καιρώ περισσότερα.