Τα πώς και τα γιατί του site μας...

Αυτό που χαρακτηρίζει το site μας από την αρχή της λειτουργίας του ως τα σήμερα είναι και θα είναι η συμμετοχή των μαθητών μας τόσο στον εμπλουτισμό του όσο και στη διαμόρφωση του "χαρακτήρα" του. Έτσι κι αλλιώς όλα ξεκίνησαν το 2004 από μια ομάδα οκτώ παιδιών του Γ1, τα οποία επένδυσαν χρόνο και κόπο για τη δημιουργία αυτού του δικτυακού τόπου και χάρις στον ενθουσιασμό και τις ιδέες τους μπόρεσε το "όνειρο" να γίνει πραγματικότητα. Για όνειρο επρόκειτο γιατί τότε, και για αρκετά χρόνια μετά, το εργαστήριο Πληροφορικής κάθε άλλο παρά κατάλληλο ήταν για τέτοιου εγχείρημα. Παρ' όλες  τις αντιξοότητες όμως τα παιδιά όχι μόνο κατάφεραν να κάνουν την αρχή, που ως γνωστόν είναι το ήμισυ του παντός, αλλά ενέπνευσαν και άλλους συμμαθητές τους να συμμετέχουν στο ταξίδι μας στο κυβερνοδιάστημα.

Πολύτιμοι αρωγοί από την αρχή της λειτουργίας του site, στάθηκαν επίσης η κ. Μάρθα Παπαγεωργίου καθηγήτρια της Γαλλικής φιλολογίας, η οποία μέχρι και σήμερα προσφέρει τα μέγιστα στο site και ήταν και συντονίστρια εκπαιδευτικός σε όλα στα etwinning έργα που υλοποιήθηκαν, και η κ. Παρασκευή Παππά φιλόλογος, η οποία ενθάρρυνε τους μαθητές να βοηθήσουν την όλη προσπάθεια και οργάνωσε εργασίες μαθητών που δημοσιεύτηκαν στο site. Δυστυχώς η κ. Παππά μετατέθηκε κάποια στιγμή σε άλλο σχολείο κι έτσι το site έχασε έναν από τους δυο στυλοβάτες του στο σύλλογο διδασκόντων. Πάντως εργασίες μαθητών με την παρότρυνση και την επιμέλεια κάποιων φιλολόγων όπως της κ. Δουλή, της κ. Καραβά και της κ. Γισδάκη δημοσιεύτηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς (2007-2008) στην αντίστοιχη ενότητα του site. Δυστυχώς (ξανά) τόσο η κ. Δουλή όσο και η κ. Γισδάκη δεν είναι πια στο σχολείο μας.

Τα σχολικά έτη 2006-7 και 2007-8 το site αποτέλεσε  "όχημα" για τις eTwinning συνεργασίες του σχολείου μας με άλλα ευρωπαϊκά σχολεία. Οι καρποί αυτών των συνεργασιών δημοσιεύονται στην αντίστοιχη ενότητα του δικτυακού μας τόπου δίνοντας έναν ... ευρωπαϊκό αέρα στην παρουσία μας στον κυβερνοχώρο.

Τα τελευταία χρόνια 2011 - 2012  - 2013, έχουμε αποκτήσει και ένα... παιδάκι! Το Μαθητικό Ιστολόγιο έχει κλείσει ένα χρόνο ζωής και ήδη διανύει το δεύτερο. Εκεί θα βρείτε πολλά άρθρα μαθητών  γύρω από θέματα ευρύτερου ενδιαφέροντος αλλά και άρθρα και ανακοινώσεις που αφορούν τη σχολική ζωή.

Μερικά πράγματα βέβαια δεν αλλάζουν, η συμμετοχή των συναδέλφων εκπαιδευτικών ποικίλλει από χρονιά σε χρονιά. Το ίδιο συμβαίνει και με τις  "φουρνιές" των μαθητών, με αποτέλεσμα  κάποιες ενότητες του site, κατά διαστήματα ή να πέφτουν σε "λήθαργο" ή  η ενημέρωση τους να είναι στοιχειώδης.

Εντούτοις, κατά κάποιο τρόπο, παρά τις γκρίνιες και τις αντιξοότητες, συνεχίζουμε ακόμα να προσπαθούμε, να παλεύουμε, να στεκόμαστε στα πόδια μας και γενικά να μην αποδεχόμαστε την κρατούσα νοοτροπία που θέλει το δημόσιο σχολείο ασφυκτικά περιορισμένο από το Αναλυτικό Πρόγραμμα, τους εκπαιδευτικούς σε ρόλο διεκπεραιωτή και τους μαθητές μηχανές αποστήθισης δίχως φαντασία, ανησυχίες και πρωτοβουλία.

Κρατάμε ακόμα...

Αν και με δυσκολία.