EUROBASKET 2005!!!

Να ‘μαστε πάλι φέτος για άλλη μια φορά πρωταθλητές Ευρώπης!!!!! Πρώτα η ανίκητη 11άδα, τώρα η μαγική 5άδα.. Με αυτή τη νίκη δείξαμε πως σαν χώρα αξίζουμε πολλά, πάρα πολλά...Όλοι οι παίκτες προσπάθησαν πολύ και τώρα έφτασε πια η ώρα να ανταμειφθούν για τους κόπους χρόνων. Εγώ βέβαια σαν τηλεθεατής ξεχώρισα ένα συγκεκριμένο παίχτη.. Δεν ξέρω γιατί, από την αρχή μου έκανε ένα ιδιαίτερο ‘κλικ’, (πως αλλιώς να το πω?). Και το όνομα αυτού:......... Θεόδωρος Παπαλουκάς!! Σωστά μαντέψατε!!! Σε αυτή τη σελίδα θα ασχοληθούμε αποκλειστικά μαζί του..!
Λοιπόν..

Ο Τεό μας (χαϊδευτικό Θοδωρή), γεννήθηκε στο μαιευτήριο «Λητώ» στην Αθήνα, στις 8 Μαΐου του 1977, είναι δηλαδή μόλις 28 ετών. Ήταν 10 ετών όταν το ’87 η εθνική μας κατέκτησε το ευρωπαϊκό τρόπαιο και σίγουρα ονειρεύτηκε τον εαυτό του στη θέση της μαγικής αυτής πεντάδας, αχ! και να ‘ξερε.. μεγάλωσε λοιπόν στο Ν. Ψυχικό μαζί με τους γονείς του, τον κατά 2 χρόνια μικρότερο αδερφό του, Κώστα, την αδερφή του Μιχαλία, που προστέθηκε πολύ αργότερα στην οικογένεια και τους Ελληνορώσους γείτονές του..!

Από την αρχή της ‘καριέρας’ του, στο γήπεδο μπάσκετ της περιοχής του, ξεχώρισε για την τεχνική του, το γεγονός ότι άφηνε τους αντιπάλους του να τον προσπερνούν και μετά τους έκλεβε την μπάλα από πίσω και το ότι προτιμούσε να δώσει πάσα, παρά να σκοράρει..

Από μικρός το όνειρό του ήταν να περάσει στη γεωπονική σχολή, πράγμα που δεν έγινε ποτέ, λόγω των εντατικών προπονήσεών του, αφού τον χρειαζόταν η ομάδα του (Αμπελόκηποι), ύστερα από την ξαφνική πρόοδό του στο χώρο της διεθνούς καλαθοσφαίρισης.

Όπως προαναφέραμε η πρώτη του ομάδα ήταν οι Αμπελόκηποι, ομάδα που βρέθηκε ξαφνικά στην Α1, δυστυχώς όμως αργότερα έπεσε η απόδοσή της.. Αργότερα έγινε η μεταγραφή του στην ομάδα της Δάφνης, όπου είχε ανοδική πορεία και ήταν απ’ τους πρώτους σκόρερ. Έτσι, παραχωρήθηκε με πολύ ικανοποιητικά γι’ αυτήν ανταλλάγματα στον Πανιώνιο, αλλά κι εκεί δεν κάθισε πολύ. Το 2003 τον πήρε ο Ολυμπιακός με τετραετές συμβόλαιο. Τα πράγματα όμως τελικά είχαν άλλη τροπή αφού πριν καν λήξει το συμβόλαιο και μετά από αρκετού χρόνου σκέψης αποφάσισε να μεταγραφεί στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας όπου παίζει μέχρι και σήμερα (2005). Φυσικά, όμως, δεν θα μπορούσε να μην ξεχωρίσει και στην εθνική Ελλάδος για το φοβερό του ταλέντο να χειρίζεται την μπάλα ακόμα κι όταν έχει να αντιμετωπίσει τους πιο ισχυρούς αντιπάλους.........

Όλα αυτά λοιπόν, για ένα παίκτη σημαντικό, που έπαιξε σπουδαίο ρόλο στη διεξαγωγή του αποτελέσματος αυτού και την οδήγηση της Ελλάδος στην πρώτη θέση!! Τι μπορούμε να ευχηθούμε; Και εις ανώτερα! Να μας κάνετε πάντα περήφανους.!!

Παπανικολάου Ελένη - Δεκέμβριος 2005