ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ - ΕΡΕΥΝΑ

Η δημοσκόπηση που ακολουθεί αφορά τη χρήση κινητού τηλεφώνου από τους μαθητές του Γυμνασίου μας και πραγματοποιήθηκε  από τις μαθήτριες Νικολοβγένη Χρυσάνθη  και Πασάλη Μαργιάννα το Φεβρουάριο του 2009.
   Ρωτήθηκε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα μαθητών / τριών από όλες τις τάξεις και η επεξεργασία των στοιχείων έγινε από τις ίδιες τις μαθήτριες που είχαν και την ιδέα αυτής της έρευνας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗΣ
Η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών έχει ήδη κινητό, σε πείσμα των ειδικών που συμβουλεύουν "συστηματική" χρήση κινητού μόνο μετά τα 18. Για οικονομικούς μάλλον λόγους οι περισσότεροι μαθητές χρησιμοποιούν την καρτοκινητή τηλεφωνία.
Τα μηνύματα δίνουν και παίρνουν.... Αλλά και το μπλα μπλα δεν πάει πίσω...
Αν ισχύουν τα ποσοστά, δε μας βρίσκουν και πολύ σύμφωνους. Εδώ το ποσοστό των θετικών απαντήσεων είναι μάλλον μικρότερο από το αναμενόμενο.
Μάλιστα.... 33% αγοράζει κάρτα ...κάθε εβδομάδα. (;!)
Οι περισσότεροι ξεκίνησαν νωρίς νωρίς. Αυτό ήταν το τελικό χτύπημα.

Συμπέρασμα: Το 95 %  των μαθητών που ρωτήθηκαν είναι κάτοχοι κινητού. Ένα μεγάλο ποσοστό μιλάει αρκετά καθημερινά στο κινητό του, ενώ παράλληλα ένα εξίσου μεγάλο ποσοστό θεωρεί ότι το κινητό προκαλεί προβλήματα στην υγεία του κατόχου του. Τέλος, σύμφωνα πάντα με αυτούς που συμμετείχαν στη δημοσκόπηση, 6 στους 10 γονείς δεν προβληματίζονται σχετικά με το πόση ώρα μιλάνε τα παιδιά τους στο κινητό σε καθημερινή βάση.
Το θέμα μάλλον δεν έχει εξαντληθεί, οπότε κάποια στιγμή πρέπει να γίνει μια πιο λεπτομερής μελέτη της χρήσης κινητού από τους μαθητές του Γυμνασίου.

Αθήνα Φεβρουάριος - Μάρτιος 2009
Χρυσάνθη Νικολοβγένη