ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΡΝΗΘΑΣ
Τετάρτη 12-10-2011

Την Τετάρτη 12-10-2011 το σχολείο μας επισκέφθηκε το Προολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Πάρνηθας. Εκτός από τις πολλές αθλητικές και ψυχαγωγικές εγκαταστάσεις κάποιοι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Μουσείο των παλαιών επαγγελμάτων με το Εργαστήρι Κεραμικής όπου οι μαθητές που συμμετέχουν μαθαίνουν για παλιά επαγγέλματα, παλιές συνήθειες και εργασίες που χάθηκαν ή χάνονται σιγά-σιγά.

Το Μουσείο των παλαιών επαγγελμάτων στεγάζεται σε μια αίθουσα 300 τ.μ.. Εκεί οι μαθητές κατανοούν τη σημασία και τον ρόλο των υδροκίνητων εργαστηρίων στην παραδοσιακή κοινωνία και θα αναγνωρίσουν την τεχνολογία ως χειροπιαστό παράγοντα του πολιτισμού του ανθρώπου.
Επίσης υπάρχουν διάφορα εκθέματα από τη καθημερινή ζωή των ανθρώπων την παλαιά εποχή που δεν υπήρχαν πολλά μέσα τεχνολογίας για την διευκόλυνση των ανθρώπων στις δουλειές τους. Τότε δεν υπήρχαν μηχανήματα που εμείς σήμερα θεωρούμε δεδομένα, για παράδειγμα εμείς σήμερα για να οργώσουμε ένα χωράφι έχουμε τα τρακτέρ, τότε όμως για να οργώσουν οι αγρότες το χωράφι τους χρησιμοποιούσαν το αλέτρι. Αυτό απαιτούσε πολύ χρόνο και κόπο.

Η ξενάγηση στα εκθέματα ήταν λεπτομερής και απολαυστική Πώς δουλεύει ο αργαλειός; Επίδειξη!
Τι μπορούμε να φτιάξουμε με τον αργαλειό; Υδροκίνητο ξυλοπρίονο.
Πλυντήριο υφαντών με φυγοκέντριση. Παρακολούθηση διάλεξης από μαθητές και καθηγητές

Σε όλους τους μαθητές άρεσε η ξενάγηση, που μέσα από διάφορες ερωτήσεις ο κάθε μαθητής έδειξε ενδιαφέρον και προθυμία στο να απαντήσει σε αυτές. Πολλοί από τους μαθητές διασκέδασαν παίζοντας διάφορα παιχνίδια που υπήρχαν εκεί.
Πιστεύω πως ήταν μια πολύ ωραία εκδρομή που άξιζε να πάει κανείς για να διασκεδάσει αλλά και για να επισκεφθεί το μουσείο παλαιών επαγγελμάτων όπου σίγουρα θα αντλήσει πληροφορίες και γνώσεις για τη ζωή των ανθρώπων στην παλαιά εποχή.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από το εργαστήρι αγγειοπλαστικής:

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΑΓΓΕΙΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Ο αγγειοπλάστης επί το έργο... Μέσα σε λίγα λεπτά κοιτάξτε τι έφτιαξε...
Μαθητευόμενες με όρεξη και ταλέντο
Όλοι παρακολουθούν άναυδοι. Να και τρεις μαθητές (εντάξει οι δύο είναι κάπως... σιτεμένοι) σε ένα θρανίο του παλιού καιρού.

Καψή Πανούλα Οκτώβρης 2011