Το σχολείο μας πάει σινεμά

Την Παρασκευή, 7-3-2008 και μετά από πολύ καιρό αναμονής για μία εκδρομή, όλες οι τάξεις του σχολείου επισκεφθήκαμε τον κινηματογράφο OSCAR και παρακολουθήσαμε την ταινία “Νώε για μια εβδομάδα” (Evan almighty).

Λόγω της μικρής απόστασης από το σχολείο πήγαμε στον κινηματογράφο περπατώντας και οφείλω να ομολογήσω πως ήταν ένας πραγματικά πολύ διασκεδαστικός περίπατος καθώς οι συζητήσεις μεταξύ καθηγητών και μαθητών… έδιναν και έπαιρναν! Φτάνοντας βέβαια στον κινηματογράφο, μας περίμενε μία πολύ περίεργη έκπληξη:

Η αίθουσα ήταν χωρισμένη στα δύο με μία κορδέλα ( ! ), καθώς άλλο ένα σχολείο είχε επισκεφθεί τον ίδιο κινηματογράφο! Παρ’όλο το σοκ, βολευτήκαμε στις θέσεις που έμεναν και παρακολουθήσαμε την ταινία.

Στο τέλος της ταινίας οι εντυπώσεις ήταν ανάμεικτες, αφού πολλά παιδιά γέλασαν πολύ όμως κάποια άλλα… κοιμήθηκαν πολύ!!! Κατά κανόνα όλα τα παιδιά διασκέδασαν με αυτή τη μικρή... ανακούφιση από το καθημερινό πρόγραμμα και τη ρουτίνα του σχολείου και το σίγουρο είναι πως, όλοι περιμένουν με ανυπομονησία την επόμενη - έστω και μικρή- εκδρομή!

Διαμαντή Άρτεμις Β1