ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
Φεβρουάριος 2012

Την Πέμπτη 9/02/2012 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Β΄ τάξης σε δυο μουσεία τα οποία στεγάζονται στην Πανεπιστημιούπολη στου Ζωγράφου.
Πρώτα επισκεφθήκαμε το Παλαιοντολογικό Μουσείο και στη συνέχεια το Ζωολογικό Μουσείο. Και τα δύο μουσείο βρίσκονται στο ίδιο κτίριο.

Τα εκθέματα στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας έκαναν μεγάλη εντύπωση στους μαθητές μας και με τη βοήθεια του ξεναγού περιπλανήθηκαν για λίγο στο χρόνο και στο χώρο σε γεωλογικά στρώματα και απολιθώματα εκατομμυρίων ετών. Είδαμε τεράστιες χελώνες, νάνους ελέφαντες και ιπποπόταμους, πληροφορηθήκαμε με κάποια έκπληξη ότι κάποτε στο Πικέρμι Αττικής κυκλοφορούσαν μαχαιρόδοντες και είχαμε την ευκαιρία να δούμε τους μυστηριώδεις αμμωνίτες από κοντά!
Να και κάποιες φωτογραφίες από την επίσκεψή μας:

Το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας ανήκει και στεγάζεται στο τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος. Διαθέτει πλούσιες συλλογές σπονδυλωτών και ασπόνδυλων ζώων, φυτικών απολιθωμάτων και άλλων παλαιοντολογικών ευρημάτων και γεωλογικών δειγμάτων, από τη χώρα μας και το εξωτερικό, οι οποίες διαρκώς εμπλουτίζονται. Διεξάγει επιστημονικές έρευνες καθώς και ανασκαφές σε όλη την επικράτεια. Είναι ανοικτό σε ημερήσια βάση στα σχολεία και το κοινό με οργανωμένες ξεναγήσεις.

Ταχυδρομική διεύθυνση:
Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος , Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου, 15784
Τηλέφωνο : 210-727 4086, 210-727 4202

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Ζωολογικό Μουσείο, όπου την κατατοπιστική ξενάγηση ακολούθησε η περιήγηση στα πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα του χώρου στα οποία συμπεριλαμβάνονται και κάποια διοράματα αρκετά ρεαλιστικά. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δουν με το δικό τους ρυθμό πια και ανάλογα με τις προτιμήσεις τους όσα από τα εκθέματα θεωρούσαν πιο ενδιαφέροντα και να κάνουν πηγαδάκια συζητήσεων γύρω από κάποια από αυτά.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από το Ζωολογικό Μουσείο:

Το Ζωολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου Αθηνών είναι το παλαιότερο και πλουσιότερο ζωολογικό μουσείο της Ελλάδας. Αποτελεί τμήμα του Εθνικού Φυσιογνωστικού Μουσείου το οποίο είναι και το παλαιότερο μουσείο φυσικής ιστορίας της Ανατολικής Μεσογείου και των Βαλκανίων.

Οι συλλογές του Μουσείου περιλαμβάνουν: Περίπου 500 μικρά και μεγάλα θηλαστικά από την Ελλάδα, την υπόλοιπη Ευρώπη αλλά και όλες τις άλλες ηπείρους είτε ταριχευμένα είτε ως σκελετοί. Πλούσια συλλογή περίπου 2500 πτηνών στην οποία περιλαμβάνονται όλα τα είδη της Ελλάδας. Συλλογή αυγών και φωλιών πτηνών. Μεγάλη συλλογή από 1000 περίπου ερπετά, αμφίβια αλλά και ιχθύες τόσο της Ελλάδας όσο και της παγκόσμιας πανίδας. Από τα ασπόνδυλα υπάρχουν πολύ μεγάλες συλλογές εντόμων και μαλακίων (σαλιγκαριών, δίθυρων, κεφαλοπόδων κ.ά.) και σημαντικός αριθμός δειγμάτων άλλων ασπονδύλων όπως σπόγγων, κοραλλιών, καρκινοειδών κλπ. Τέλος στις συλλογές του Μουσείου περιλαμβάνεται και ένας μεγάλος αριθμός ανθρωπολογικών ευρημάτων, κυρίως κρανίων, ορισμένα από τα οποία έχουν και παλαιοπαθολογικά συμπτώματα.

Τηλέφωνα για κλείσιμο ραντεβού :210-7274609

για ειδικές πληροφορίες: 210-7274729