Μια μικρή εργασία των μαθητών της Α΄ τάξης στη ζωγραφική
(από την οποία όμως προκύπτουν αρκετά ενδιαφέροντα συμπεράσματα.)

Η εργασία δόθηκε σε είκοσι μαθητές της Α΄ τάξης για το σπίτι με αρκετά λεπτομερείς οδηγίες τεχνικής φύσεως όπως: διάσταση εικόνας, τρόπος παράδοσης κλπ και προθεσμία μιας εβδομάδας. Τα  παιδιά θα έκαναν την εργασία στο μαθητικό τους netbook και θα την παρέδιδαν είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (όσοι είχαν πρόσβαση στο Διαδίκτυο) είτε σε memory stick στο σχολείο. Υπήρχε ένα προτεινόμενο θέμα αλλά δόθηκε και η επιλογή ελεύθερου θέματος.
 Μια εβδομάδα αργότερα τα πράγματα είχαν ως εξής:

Σημείο προβληματισμού 1ο : τέσσερις μόλις μήνες  μετά τη διανομή των "μαθητικών laptops" ένα σημαντικό ποσοστό δεν λειτουργεί καν και ένα άλλο ποσοστό είναι μολυσμένο από ιούς.

Σημείο προβληματισμού 2ο: Κάποιοι από τους μαθητές που δεν είχαν "χαλασμένο"  netbook δεν παρέδωσαν την εργασία ούτως ή άλλως παρόλο που υπήρξαν κίνητρα (βαθμολογικά και άλλα) για την πραγματοποίησή της και παρόλο που δεν απαιτούσε ούτε πολύ χρόνο ούτε τρομερές δεξιότητες (μια ζωγραφιά με ελεύθερο θέμα ήταν).

Θετικό σημείο 1ο: Τα παιδιά χρησιμοποίησαν το netbook στο σπίτι και για κάτι άλλο εκτός από το Facebook, το MSN και το Youtube.

Θετικό σημείο 2ο : Οι μαθητές χρησιμοποίησαν το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ή τη μεταφορά δεδομένων σε εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο προσπαθώντας να ακολουθήσουν  συγκεκριμένες οδηγίες: τι θέμα να βάλουν στο e-mail, πώς να βάλουν το συνημμένο αρχείο, τι όνομα να δώσουν στο αρχείο κλπ. Πολλοί από αυτούς τα κατάφεραν πράγμα σημαντικό γιατί είχαν συνηθίσει σε ένα πολύ πιο "ελεύθερο" τρόπο ανταλλαγής μηνυμάτων με greeeklish, άσχετα θέματα και ονόματα αρχείων, χρήση ψευδωνύμων και άλλα που δεν ταιριάζουν με την παρουσίαση μιας εργασίας.
Ακόμα και τα παιδιά που δεν τήρησαν ακριβώς το πλαίσιο δημιουργίας και παράδοσης της εργασίας κατανόησαν ότι την επόμενη φορά πρέπει να είναι πιο προσεκτικά.

Ακολουθούν οι εργασίες των μαθητών.

ΑΔΡΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗΣ
ΒΑΜΒΑΤΣΙΚΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ