ΚΩΔΙΚΑΣ DA VINCI

Μύθος ή πραγματικότητα η ύπαρξη του Άγιου Δισκοπότηρου; Έχουν γραφτεί σελίδες επί σελίδων γι’ αυτό όπως και για τον Λεονάρντο Ντα Βίντσι και για τις περίφημες εφευρέσεις του σ’ όλο το φάσμα των επιστημών. Για όλα αυτά που κρατούσε μυστικά φυλαγμένα από φόβο, μην πέσουν σε λάθος ανθρώπινα χέρια. Σ’ όλα σχεδόν τα μεγάλα αριστουργήματά του υπάρχουν κρυμμένα μυστικά.

Μόλις το 1975 αποκαλύφθηκε στους μυστικούς φακέλους της Εθνικής Βιβλιοθήκης του Παρισιού και η ιδιότητα του Λεονάρντο Ντα Βίντσι ως Μεγάλου Μάγιστρου του Ηγουμενείου της Σιών.

Τι είναι λοιπόν ο περιβόητος κώδικας Ντα Βίντσι; Είναι μια πολιτική συνομωσία; Είναι μια παρακαταθήκη του Χριστού που με την βοήθεια των Ναϊτών Ιπποτών φυλάσσεται κάπου μυστικά ως τις μέρες μας; Τι ήξερε ο Ντα Βίντσι για όλα αυτά; Τι είναι όλος αυτός ο θόρυβος για το Άγιο Δισκοπότηρο;

Μόλις το 1969 η Καθολική Εκκλησία ξεχώρισε επίσημα την αμαρτωλή γυναίκα που ανέφερε ο Λουκάς, τη Μαρία της Βηθανίας από την Μαρία Μαγδαληνή. Εντούτοις η αποκατάσταση αυτή φθάνει με πολύ αργό ρυθμό στα στασίδια της εκκλησίας.

Η ιδέα ότι η Μαγδαληνή η ίδια ήταν το ιερό δισκοπότηρο, το ανθρώπινο δοχείο για το αίμα του Ιησού, ενέπνευσε πολλούς συγγραφείς. Ένας από αυτούς είπε πρόσφατα ότι: « η Μαρία Μαγδαληνή είναι μια ιστορική προσωπικότητα της οποίας ο καιρός  ‘έχει έρθει’. »

Αυτό είναι άραγε το μυστικό που ταξιδεύει στους αιώνες μέχρι και σήμερα; Ήταν πράγματι ο Χριστός ένας απλός άνθρωπος και όχι ο ενσαρκωθείς Θεός; Ήταν πράγματι παντρεμένος με την Μαρία Μαγδαληνή και υπήρξαν και απόγονοι; Διατηρήθηκε το γένος του Ιησού δια μέσου των αιώνων; Υπάρχουν κάποιοι που προωθούν κάποιον σαν γνήσιο απόγονο του Ιησού σήμερα; Χρησιμοποιείται αυτή η συνωμοσία για να παρουσιαστεί σαν απόγονος του Ιησού ο αντίχριστος;

Αυτά είναι τα βασικά ερωτήματα που απασχολούν αρκετούς από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Ακριβώς οι ίδιες ανησυχίες ενέπνευσαν αρκετούς συγγραφείς οι οποίοι ασχολήθηκαν με το θέμα. Ένας από αυτούς είναι και ο Νταν Μπράουν. Στο βιβλίο του ‘Κώδικας Ντα Βίντσι’, που εκδόθηκε στην Ελλάδα το 2004 από τις εκδόσεις Α.Α.ΛΙΒΑΝΗ, ο Νταν Μπράουν προσπαθεί να δώσει την δική του απάντηση στα ερωτήματα αυτά. Μέσα σε 604 σελίδες χτίζει με αριστουργηματικό τρόπο το νέο μυθιστόρημα του.

Καλογεράκου Κατερίνα