ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ 2022-2023

Συμμετοχή των μαθητών/τριών και των τριών τάξεων στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Αστέρι της Ευχής» του Οργανισμού «Make a Wish» Ελλάδας.Οι μαθητές/τριες και των τριών τάξεων του Σχολείου αγόρασαν 300 «Αστέρια της Ευχής» συνολικής αξίας 600€, προκειμένου να υλοποιηθούν οι ευχές παιδιών που πάσχουν από πολύ σοβαρές ασθένειες.

Συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης για το «Το Χαμόγελο του Παιδιού»
Οι μαθητές/τριες και των τριών τάξεων του Σχολείου ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα τουΟργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και συγκέντρωσαν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης που παραδόθηκαν στο «Χαμόγελο του Παιδιού» την Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2022.

Αφιέρωμα για τον Αντισημιτισμό και το Ολοκαύτωμα με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Εβραϊκού Ολοκαυτώματος
Οι μαθητές/τριες της Γ’ Τάξης,μετά την παρουσίαση του Θέματος, παρακολούθησαν βίντεο με συγκλονιστικές μαρτυρίες Εβραίων που επέζησαν του Ολοκαυτώματος και κλήθηκαν να συμπληρώσουν Ηλεκτρονικό Φύλλο Εργασίας.
Ακολουθούν ενδεικτικές απαντήσεις τους στο ερώτημα πως δεν θα επαναληφθούν ποτέ ξανά τέτοια εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

«Με την ειρηνική συνύπαρξη, τον σεβασμό στη θρησκευτική πίστη του άλλου και
τηναλληλεγγύη»

«Αν οι άνθρωποι σέβονται όχι μόνο τη θρησκεία αλλά και τη διαφορετικότητα του
άλλου. Να υπάρχει αλληλεγγύη, αλληλοσεβασμός και ευγένεια. Τέλος όλοι οι
άνθρωποι πρέπει να κάνουν στην άκρη τον εγωισμό τους και να κοιτάξουν τον
συνάνθρωπο. Μόνο έτσι ο κόσμοςθα γίνει καλύτερος και δενθα ξαναγίνουν στο
μέλλον ανάλογαεγκλήματα κατά της ανθρωπότητας»

«Κατά τη γνώμη μου ένας τρόπος για να μην επαναληφθούν στο μέλλον
εγκλήματακατά της ανθρωπότητας είναι η σωστή και λογική εκλογή πολιτικών
αντιπροσώπωνέτσι ώστε, όταν κάποιος έρθει στην εξουσία, να μην κάνει
κατάχρησή της καιξανασυμβεί κάτι ανάλογο»

«Κατά τη γνώμη μου ένας τρόπος για να μην ξαναγίνει κάτι τόσο απάνθρωπο,
είναιτα παιδιά να μάθουν να σέβονται από μικρή ηλικία όλους τους ανθρώπους,
ανεξαρτήτως χρώματος,θρησκείας και εθνικότητας»

«Με γνώση της Ιστορίας, ενημέρωση και λογική»

Αφιέρωμα στη ζωή και στο έργο των Τριών Ιεραρχών, με έμφαση στην κοινωνική διάσταση του έργου τους, με αφορμή τον σχολικό εορτασμό .
Μετά από την παρουσίαση του Θέματος και το ανάλογο εκπαιδευτικό υλικό που τους δόθηκε, οι μαθητές/τριες της Β’ Τάξης διδάχτηκαν τη ζωή και το έργο των τριών Ιεραρχών, με έμφαση στην κοινωνική του διάσταση.

Υλοποίηση Ενημερωτικής Ομιλίας και Παρουσίασης του Τομέα Νεότητας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.
Οι μαθητές/τριεςτης Α’ Τάξης γνώρισαν την ιστορία και το ανθρωπιστικό έργο του Ερυθρού Σταυρού και μυήθηκαν στις αξίες του Εθελοντισμού και στο έργο των Σαμαρειτών-Εθελοντών την Τετάρτη,22 Φεβρουαρίου 2023.

Συγκέντρωση τροφιμών και ειδών πρώτης ανάγκης για τους σεισμόπληκτους της Τουρκίας και της Συρίας.
Η Διεύθυνση, οι μαθητές/τριες, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά την κοινωνική τους ευαισθησία, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, συγκέντρωσαν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, για τους σεισμόπληκτους της Τουρκίας και της Συρίας, τα οποία και μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων παρέδωσαν στον Ερυθρό Σταυρό, την Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2023.