Ημερολόγιο Καταστρώματος 2013-2014

15-05-2014... Εργασία στα Γαλλικά - υπό την επίβλεψη της διδάσκουσας κ. Μάρθας Παπαγεωργίου. Από την επιλογή  "Μαθητές - Εργασίες"

01-05-2014... Πληροφορική - "Ασκήσεις Σημειώσεις". Μια δραστηριότητα πάνω σε προχωρημένες τεχνικές της επεξεργασίας κειμένου για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου. Από τον Χ. Μοτσενίγο ΠΕ19.

29-04-2014... Γαλλικά - Κι άλλο νέο υλικό στην ενότητα Λεξιλόγιο. Από την κ. Μάρθα Παπαγεωργίου

28-04-2014... Γαλλικά - Κάμποσο νέο υλικό στην ενότητα Γραμματική. Από την κ. Μάρθα Παπαγεωργίου.

06-04-2014... Παρουσιάσεις: Οργάνωση - Εργαλεία και Οδηγοί για τη δημιουργία σωστών Παρουσιάσεων. Στην "Πληροφορική" - "Σημειώσεις και Ασκήσεις"

01-04-2014... Les professeurs II - Εργασία στο μάθημα των Γαλλικών υπό την επίβλεψη της διδάσκουσας κ. Μάρθας Παπαγεωργίου

23-03-2014... Long Live Linux! Στην ενότητα Homo Informaticus από την επιλογή "Μαθητές" του βασικού μενού.

20-03-2014... Les professeurs - Εργασία στο μάθημα των Γαλλικών υπό την επίβλεψη της διδάσκουσας κ. Μάρθας Παπαγεωργίου

10-03-2014... Μια παρουσίαση σε Flash μιας εργασίας των μαθητών της Γ' Γυμνασίου για τον ρατσισμό στο μάθημα των Γαλλικών.
Επιμέλεια: Παπαγεωργίου Μάρθα καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας

9-02-2014... Μια παρουσίαση σε Flash ελληνικών συνταγών μαγειρικής σε Γαλλικά και Γερμανικά από τους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου.
Επιμέλεια: Παπαγεωργίου Μάρθα, καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας και Μαλάμη Χαρά, καθηγήτρια Γερμανικής Φιλολογίας.

13-01-2014... Ημερολόγιο 2014 - Οι καλλιτεχνικές απεικονίσεις όλων των μηνών του χρόνου από τα παιδιά της Γ΄ Γυμνασίου

05-01-2014... Διαβάστε το άρθρο - παρουσίαση  Qupzilla - Εναλλακτικός Webbrowser από την επιλογή "Μαθητές - Homo Informaticus".

02-11-2013... Μικρές προσθήκες και βελτιώσεις, πχ ενημερώθηκε η ενότητα "Καθηγητές", διορθώθηκαν κάποια ορθογραφικά - συντακτικά λαθάκια στο Quiz ενός από τα Webquests κλπ.

27-10-2013... Δημιουργήθηκε η ενότητα WEBQUESTS στην "Πληροφορική - Σημειώσεις- Ασκήσεις". Εκεί θα βρείτε δύο Ιστοεξερευνήσεις, μια για την Α΄ και μια για την Γ΄ Γυμνασίου. Ελπίζουμε να τις βρείτε ενδιαφέρουσες.

22-10-2013... Επιλέξτε "Υλικό - Πληροφορική - Σημειώσεις και ασκήσεις" και γνωρίστε  τις γλώσσες προγραμματισμού μέσα από μια Ιστοεξερεύνηση  - WebQuest!

20-10-2013... Επιλέξτε "Υλικό - Πληροφορική - Σημειώσεις και ασκήσεις" και εντοπίστε ένα ακόμα νέο Quiz, για την Γ'  Γυμνασίου αυτή τη φορά, που έχει να κάνει με τις Γλώσσες Προγραμματισμού.

16-10-2013... Επιλέξτε "Υλικό - Πληροφορική - Σημειώσεις και ασκήσεις" και εντοπίστε ένα νέο Quiz για την Α΄ Γυμνασίου που έχει να κάνει με το Υλικό του Υπολογιστή και συγκεκριμένα με τις διάφορες συσκευές Εισόδου - Εξόδου.

10-10-2013... Ενημερώθηκε η ενότητα "Καθηγητές", ελλείψεις βέβαια υπάρχουν ακόμα.

03-10-2013.. Νέες δημοσιεύσεις στα Μαθηματικά από τον κ. Γ. Κυριακόπουλο. Πρόκειται για υλικό σχετικά με τις ευθείες και τα επίπεδα στο χώρο.

21-09-2013.. Κατ΄ αρχήν καλωσορίζουμε τους μαθητές μας και κυρίως τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου για την νέα σχολική χρονιά.
Τα νέα μας ως τώρα:
  Ενημερώθηκε η ενότητα "Καθηγητές" με το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2013-2014. Προφανώς ο κατάλογος δεν είναι ακόμα πλήρης. Ελπίζουμε ότι εν καιρώ θα συμπληρωθούν όλα τα κενά ώστε να λειτουργήσει κανονικά το σχολείο.
Προς το παρόν υπάρχει μεγάλη αναταραχή στην Παιδεία γενικότερα. Οι εκπαιδευτικοί απεργούν εδώ και μια εβδομάδα και τα σχολεία, μέσα σε αυτά και το δικό μας,  δεν λειτουργούν υπό κανονικές συνθήκες.
Ας ελπίσουμε ότι τα πράγματα θα εξελιχθούν με τον καλύτερο τρόπο για όλους μας, Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.
Άλλα νέα:
  Καλωσορίσαμε το νέο μας Διευθυντή κ. Αναστάσιο Παπαδόπουλο και είμαστε σίγουροι ότι ο ερχομός του στο σχολείο μας θα είναι είναι μια αφετηρία για ακόμα καλύτερα πράγματα στο άμεσο μέλλον.
  Αποχαιρετήσαμε τον  κ. Θεόδωρο Οικονομόπουλο, μέχρι πέρσι διευθυντή του σχολείου μας που συνταξιοδοτήθηκε και του ευχόμαστε καλή ξεκούραση μετά από μια επιτυχημένη, κατά γενική ομολογία διετή θητεία στο σχολείο μας.  Η απουσία του θα είναι σε όλους κάτι παραπάνω από αισθητή και πιστεύουμε ότι η ξεκούραση που του ευχόμαστε του αξίζει με το παραπάνω, αν και όντας δραστήριος από τη φύση του άνθρωπος είμαστε το ίδιο βέβαιοι πως θα καταπιαστεί με ένα σωρό άλλα πράγματα τώρα που θα έχει περισσότερο χρόνο για τον εαυτό του.
  Αυτό είναι το δέκατο κατά σειρά "Ημερολόγιο Καταστρώματος" του σχολικού μας Ιστότοπου.
Η πρώτη δοκιμαστική καταχώρηση έγινε τον Απρίλιο του 2004 και τα επίσημα "γενέθλια" του site μας είναι στις 11-07-2014. Σε κάτι λιγότερο από 8 μήνες δηλαδή θα κλείσουμε δέκα χρόνια παρουσίας στον Παγκόσμιο Ιστό.